Ačkoli jste možná zvyklí vnímat květy pouze jako dekoraci, mnohé můžete přidat do svého jídelníčku, jelikož jsou jedlé a výživné, obsahují silné antioxidanty a protizánětlivé látky, které podporují vaše zdraví. Používají se v mnoha kuchyních a najdete je na jídelních lístcích po celém světě. Nabízí zajímavé chutě a barvy.

Podávat je lze syrové, jako ozdoba v salátu či na pomazánce, vaří se se zeleninou, jako omáčka, připravuje se z nich sirup, jako hlavní jídlo lze smažit/obalovat/plnit nebo se z nich dál udělat moučník či se sladkost květy posypá.

A které z nich to tedy jsou?

IBIŠEK, jeho květ, lze jíst syrový, ale často se používá k přípravě bylinného čaje, sirupu či koláče. Výzkumy dokazují, že má ibišek pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a krevní tlak. Dále zlepšuje náladu, pomáhá při hubnutí, zlepšuje imunitu nebo uvolňuje menstruační křeče. Má vysoký obsah vitamínu C, provitamin A betakaroten, vitamíny B1, B6, niacinu, vápníku, hořčíku a železa.

PAMPELIŠKA (Smetánka lékařská) je považována za plevel, přitom i její květ je vysoce výživný, protože obsahuje antioxidanty. Ze syrových i vařených lze vyrábět různé potraviny, sirup, med, želé a víno.

LEVANDULE je svým fialovým květem obdivovaná pro svou výraznou vůni. Má uklidňující účinky při obtížích nervového původu. Pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi, jako jsou třesavka, migréna a hysterické stavy. Používá se také při astmatu, žaludečních kolikách a plynatosti. Je dobrá i na játra a žlučník. Může se jíst čerstvá nebo sušená, a dobře se kombinuje s různými přísadami, jako jsou citrusy, bobule a pikantní bylinky. V létě je ideální sirup na přípravu limonády.

ZIMOLEZ je vonná květina známá pro svou výraznou vůni, sladkou chuť a tradiční léčebné použití. Má antibakteriální, protizánětlivé a detoxikační účinky. Dávkujte nicméně opatrně, ve vyšším množství může způsobit zvracení. Lze jíst přímo nebo z něj vyluhujete sirup, kterým doplníte mnoho jídel.

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ je bylina, která vytváří malé, modré, hvězdicovité květy. Používá se v tradiční medicíně, k léčení zánětů, na pročišťování a odvodňování organismu, při horečkách. Tvoří krásnou ozdobu salátů nebo koktejlů a lze ji také přidat do polévek a omáček.

ŠRUCHA ZELNÁ je šťavnatá rostlina bohatá na živiny, jejíž květy se mohou jíst vařené nebo syrové. Poskytuje širokou škálu vitaminů a minerálních látek – zejména omega-3 mastné kyseliny. Je mírně nakyslá a slaná, což ji proslavilo v evropské, asijské i americké kuchyni. Přidává se do salátů, dělá se z ní pesto, kdy zastupuje citron.

Jedlé jsou také všechny odrůdy RŮŽÍ, ale ty s nejsladší vůní mají pravděpodobně nejvíce chuti. Okvětní lístky růží lze použít k ochucení letních či teplých nápojů, nebo je přidat do cukru či másla. Obsahuje množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin, má antioxidační účinky, napomáhá funkci močového měchýře.

Květy na DÝNÍCH či CUKETÁCH lze jíst syrové jako ozdoba salátů či chlebíčků, smažené nebo plněné nádivkou. Pokud sbíráte přímo ze zahrady, udržujte na rostlině pár samčích květů, aby rostliny stále rostly. Jsou významným zdrojem vitaminů C a A, z minerálů a stopových prvků, zejména draslíku. Cuketové květy mají lehce projímavé účinky, jsou vhodné k pročištění těla, pomáhají vyloučit toxiny a přebytečnou vodu z organismu, a proto jsou vhodné pro lidi, kteří trpí dnou, revmatismem a bolestmi kloubů.

Ačkoliv jsou MACEŠKY používány k okrasným účelům, jsou barevným a výživným doplňkem rozmanitých dezertů a salátů. Z účinných látek stojí za to jmenovat především vitamíny C a E, minerály, flavonoidy, třísloviny, saponiny a silici. Působí nejen proti akné, ale dokáže rovněž zmírnit kašel a rozpouštět hleny při nachlazení. Podporuje látkovou výměnu, čistí krev.

Květy HEŘMÁNKU jsou hojně využívány v léčitelství ke snížení úzkosti a zlepšení spánku, pomáhají při žaludečních a střevních potížích jsou vhodné při nachlazení, rýmě, snižují bolest, dobré při zánětech. Mají zemitou, mírně nasládlou chuť a lze z nich připravit čaj nebo nálev.

Bez ohledu na vaše kulinářské dovednosti, naučte se jedlé květy do vašeho jídla občas přidat, zpestřete si tak svůj jídelníček, zvláště v létě a na podzim. Ve svém okolí je rozhodně najdete.

Určitě sbírejte květy v neznečištěných lokalitách – nesbírejte rostliny u silnic, továren nebo z chemicky ošetřených zahrad.

Pro inspiraci přikládám můj oblíbený recept na 12 cuketových květů plněných sýrem.

Jedno vejce rozšleháte s oblíbeným nastrouhaným sýrem, opepříte, osolíte. Směsí opatrně naplníte květy. Další dvě vejce rozkvedláte se špetkou soli, připravíte si stranou namleté oříšky. Plněné květy opatrně obalíte v daném vajíčku a následně v oříškách. Květy naskládáte na plech vyložený pečicím papírem. Pečete v předehřáté troubě na 200 °C asi 15 minut. Dobrou chuť!

www.kouczdravi.cz

1 Comment

  1. Im very happy to uncover this site. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you book marked to see new information in your site.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *