Někteří lidé avokádo označují za ovoce a někteří si zase myslí, že je to zelenina. Jak to tedy je? Avokádo je ve skutečnosti považováno za bobulovité ovoce. Patří do stejné čeledi rostlin, kam patří třeba skořicovník. Pochází z Mexika a Střední Ameriky, ale pěstuje se v mnoha oblastech světa.

Avokádo začíná být velmi populární, protože je vysoce výživné a je spojováno s řadou zdraví prospěšných látek, vitamínů, minerálů. Proč ho tedy pravidelně používat?

VYNIKAJÍCÍ ZDROJ ŽIVIN

je mimořádně výživné, je koncentrovaným zdrojem zdravých tuků a vlákniny a řady vitaminů a minerálních látek. V průměru jedno avokádo obsahuje: 322 kalorií, 30 gramů zdravých tuků, 4 gramy bílkovin, 17 gramů sacharidů, 14 gramů vlákniny, vitamín C, E, K, B2, B3, B5, B6, draslík, hořčík, měď, mangan.

Draslík, v celém avokádu jej najdete ca 20 procent denní doporučené dávky, je potřebný pro regulaci krevního tlaku a funkci nervového systému. Chrání také před hypertenzí a mrtvicí.

Celé avokádo dále zajišťuje 30 % denní potřeby B6, živiny, která pomáhá potlačovat záněty a chránit před oxidačním poškozením. Nedostatečný příjem B6 může negativně ovlivnit funkci imunitního systému a zvýšit náchylnost k nemocem.

VYSOKÝ OBSAH VLÁKNINY

14 gramů se vyskytuje v každém plodu, což je téměř polovina současného doporučeného denního příjmu vlákniny. Dostatek vlákniny ve stravě je nezbytný pro zdraví trávicího systému, pomáhá podporovat růst zdravých bakterií, produkující mastné kyseliny s krátkým řetězcem, včetně butyrátu. Tyto kyseliny zas pomáhají zásobovat buňky tlustého střeva a chránit je před nemocemi, kolorektální rakovinou, zánětlivým onemocněním střev, aj.

SNÍŽENÍ RIZIKA NEMOCÍ KARDIOVASKUL.

Vitamíny, minerály, zdravé tuky a vláknina obsažená v avokádu hrají roli při udržování zdravého kardiovaskulárního systému.

Avokádo pomáhá zvýšit HDL cholesterol chránící srdce a snížit hladiny oxidovaného LDL cholesterolu, který významně napomáhá vzniku aterosklerózy a ucpávání stěn tepen.

Vysoký obsah draslíku a hořčíku v avokádu je navíc prospěšný pro regulaci krevního tlaku.

BOHATÝ ZDROJ ANTIOXIDANTŮ

Je také nabité bioaktivními sloučeninami včetně karotenoidů, vč. luteinu, α-karotenu a β-karotenu, vitamínu C, vitamínu E a fenolických sloučenin. Bylo prokázáno, že tyto látky mají významné antioxidační, neuroprotektivní a kardioprotektivní aktivity. Antioxidanty chrání před oxidačním poškozením, které je spojeno s progresí mnoha chronických onemocnění. Navíc, větší příjem těchto látek je spojen s lepšími kognitivními funkcemi a zdravějším srdcem.

PODPORA DIETNÍCH CÍLŮ

Přestože má avokádo vysoký obsah kalorií, díky vysokému obsahu vlákniny a zdravého tuku pomáhá podporovat sytost.

Řada studií spojila příjem avokáda s úbytkem hmotnosti, zlepšením sytosti a snížením břišního tuku. Je určitě dobrou volbou pro ty, kteří chtějí podpořit hubnutí nebo si udržet tělesnou hmotnost.

VŠESTRANNÉ POUŽITÍ

Lze jej použít v řadě receptů, a to jak slaných, tak i sladkých.

Níže přikládám několik nápadů, jak začlenit avokádo ideálně pravidelně do svého jídelníčku:

V salátech s kuřecím masem, lososem, vejci a tuňákem použijte avokádo místo majonézy, a to s řeckým jogurtem.

Udělejte si klasické guacamole, k avokádu přidejte cibuli, limetku a koriandr.

Do salátů přidejte hotová kuřecí prsa a nakrájené avokádo.

Do smoothies přidejte mražené/čerstvé kousky avokáda.

Avokádo zapracujte i do obilných misek (ovesné kaše).

Vyšlehejte si avokádovou kakaovou pěnu bez mléčných výrobků.

Opečte si avokádo jako křupavou pochoutku.

Do půlky avokáda přidejte vejce pro sytou snídani.

Na toast nebo napůl opečenou sladkou bramboru přidejte také avokádo.

Naplňte avokádo kuřecím/luštěninovým salátem.

Použijte avokádo do mexických placek (tacos a burritos).

Smíchejte avokádo s olivovým olejem, citronovou šťávou a kořením pro rychlý a snadný krémový dresink.

Doplňte svůj oblíbený burger o nakrájené avokádo.

Polovinu avokáda posypte troškou hrubé soli a pepře a vychutnejte si ho přímo.

A jak ho udržet co nejčerstvější? Zralé dejte do lednice, dokud si je nebudete chtít vychutnat. Pokud je vaše avokádo ale stále tvrdé a zelené, nechte ho několik dní odležet na lince, aby dozrálo. Ale i přezrále avokádo je ok, takže je nevyhazujte, pokud ale nemá kyselou chuť, vůni nebo není plesnivé.

Nebojte se s ním experimentovat, a to jak při snídani, svačinkách, ale i všech hlavních chodech.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *