Banány jsou velmi výživné, mohou se pochlubit dobrým množstvím draslíku, vitaminů B6 a C. Draslík se podílí na rovnováze tekutin a svalových kontrakcích a může pomáhat snižovat krevní tlak. Vitamin C podporuje imunitní systém a pomáhá chránit před záněty a chronickými onemocněními.

Jeden středně velký banán navíc obsahuje asi 3 gramy vlákniny, která zpomaluje vyprazdňování žaludku a zvyšuje tak pocit sytosti a podporuje správné trávení a vyprazdňování. Nezralé zelené banány navíc obsahují specifický typ vlákniny nazývaný rezistentní škrob, který odolává trávení v trávicím traktu a podporuje zdravý mikrobiom, tzv. tělu prospěšné střevní bakterie.

Banány ale na druhou stranu mají poměrně vysoký obsah sacharidů a přírodních cukrů. Na pozoru se tedy mějte vy, lačnící po redukci svých tukových zásob, a také pokud máte diabetes. Ano, rychlé cukry opravdu zvyšují hladinu cukru v krvi a přináší rychlé výkyvy a opětovné pocity hladu po krátké době.

Naštěstí při kombinaci se zdraví prospěšnými tuky a kvalitními zdroji bílkovin, a právě díky obsažené vláknině, se banánu nebojte. I on pak prospívá regulaci hladiny cukru v krvi, zlepší pocit sytosti a sníží pocit hladu mezi jídly. Zvýšením příjmu bílkovin v daném jídle navíc podpoříte hubnutí a odbourávání tuků.

Chcete-li si tedy banán vychutnat k snídani, nejezte jej samotný, ale zkuste si ho přidat do koktejlů, jogurtových či zákysových nápojů, ovesných vloček nebo domácích snídaňových tyčinek s vysokým obsahem bílkovin.

Přikládám pár nápadů na zdravou snídani, které obsahují banán a jsou skvělé:

– mražené banánové kousky s jogurtem a ořechovým máslem

– řecký jogurt s banány a chia semínky

– proteinový koktejl se špenátem, bobulovitým ovocem a banánem

– ovesná kaše s ořechy, semínky a nakrájeným banánem

Dobrou chuť!

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *