Často může konzumace vašich oblíbených pochoutek (většinou jde o vysoce chutné a zároveň kalorické potraviny) způsobit vaši nepřekonatelnou touhu po jídle. Čím více sladkého, s vysokým obsahem tuku a soli, tím více po těchto potravinách budete toužit. Tak bohužel náš mozek funguje.

Dlouhodobým způsobem, jak snížit frekvenci vašeho „lačnění“ po daném jídle, je omezení těchto potravin.

Je to ovšem začarovaný kruh, protože silné omezování nebo úplné vyhýbání se vašim oblíbeným jídlům může způsobit, že po nich budete toužit ještě více, což může vyústit v to, že jich budete ve finále jíst ještě více, jakmile se touha stane neodolatelnou.

DOPORUČENÍ: Nechte si proto vaše oblíbená jídla jako součást vašeho jídelníčku – i když nejsou nejzdravější, a i když se snažíte shodit přebytečný tělesný tuk. Pokud si chcete změnit svou váhu trvale, je podle studií dokázáno, že ti, kteří si nic nezakazovali oproti těm se striktním jídelníčkem, dosáhli svých cílů lépe a hlavně trvale. Takže, i vaše oblíbené pochoutky mohou zapadnout do zdravého jídelníčku, nebojte se jich.

Flexibilita může například znamenat, že si na večeři vychutnáte dezert, po obědě si dáte kousek čokolády nebo si k večeři připravíte své oblíbené těstoviny. Jde ale samozřejmě o to, v jakém množství, jak často, a hlavně s jakým vnitřním postojem, tyto mňamky budete jíst.

Ideální začít nahrazovat ty kalorické bomby, zdravějšími variantami, energeticky méně náročnými, a nebo si dávat svého oblíbeného dezertu menší porce. Jezte pomalu, vnímejte se, nakonec zjistíte, že zákusku potřebujete jen půlku, abyste si zasytili své chutě.

Při vychutnávání dávejte pozor na to, co si o sobě myslíte, jaký vliv má tento zákusek na vás, vaše tělo. Přemýšlejte také, jak se pravidelně „odměňovat“ jinak, než vašim oblíbeným zákuskem po kávě. Jde to.

Pokud si již dopřáváte svůj zákusek, užijte si ho všemi smysli, s pozitivním nastavením. Věřte, že pokud si u toho budete říkat, že to byste jíst neměli, že po tom zase naberete, budete to tak mít. Mysl je přemocná, a bohužel vás poslechne.

Každý z nás se někdy přejí. Pokud se ale přejídáte často, jídlo je pro vás způsob, jak si emočně řešit svoje životní trable, dlouhodobě vás to trápí, máte výčitky, se kterými neumíte pracovat, možná chcete pomoci.

Společně najdeme příčiny vaší silné touhy po jídle, ty zpracujeme, odstraníme. Konzistentně budeme dva měsíce pracovat na změnách vašeho chování, myšlení, postupně si nastavíte nové pro vás prospěšné návyky. Možná je program Fit napořád ten pravý pro vás. Každý měsíc otevírám 4 místa. Mrkněte na: https://www.stastne.cz/fit-naporad/

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *