DOBŘE SE VYSPAT JE NUTNOST

Špatný spánek či nedostatek spánku je spojován s častější touhou po jídle, horší kvalitou stravy a zvýšeným hladem a touhou po jídle.

Nedostatek spánku ovlivňuje oblasti vašeho mozku, včetně frontální oblasti a amygdaly, což může výrazně zvýšit vaši touhu po vysoce chutných a kaloricky bohatých potravinách. Navíc chronický nedostatek spánku způsobuje i těžší zdravotní stavy, jako je cukrovka, srdeční choroby a deprese.

Chcete-li potlačit touhu po jídle a podpořit celkově vaše zdraví a dobrou náladu, snažte se spát minimálně 7 hodin.

I STRES SE DÁ ZVLÁDNOUT

Pokud se při stresu přistihnete, že přemýšlíte nebo sáhnete po určitých potravinách, nejste v tom sami. Stres bývá u mnoha lidí spojen se zvýšenou touhou po jídle. Chronický stres významně a přímo ovlivňuje touhu po jídle, poškozuje metabolismus a hladiny hormonů související s kontrolou chuti k jídlu. Navíc je spojen s větším rizikem rozvoje nadváhy. Meditační techniky, hluboká dechová cvičení a naučení vnímat sebe „tady a teď“ v přítomnosti fungují na uklidnění vašich stresových stavů.

..

Začněte tím, že si každý den „darujte“ několik minut, abyste se soustředili na přítomný okamžik a vychutnali si činnost, kterou právě provozujete – ať už je to krátká procházka po parku nebo třeba pomalé a dokonalé ohodnocení konkrétního jídla všemi smysly. Udělejte si z toho zvyk, zabudujte si konkrétní jednoduchou aktivitu na přítomné vnímání okamžiku do vaší každodenní rutiny.

..

Před začátkem pracovního dne nebo třeba během polední pauzy se na pár okamžiků zastavte a vnímejte, co se kolem vás děje. Skvělé jsou i meditační aplikace, které můžete použít, když cítíte nadměrný tlak v práci.

..

Můžete si naplánovat i 5minutovou přestávku na vyzkoušení dechového cvičení. Každý podle svého, důležité vyzkoušet a setrvat.

..

UDRŽOVÁNÍ OPTIMÁLNÍ VÁHY PRO ZDRAVÍ

Pravděpodobně pro vás není překvapením, že udržení zdravé tělesné hmotnosti je důležité i pro vaše celkové zdraví. Přesto si možná neuvědomujete, že může také snížit vaši chuť na jídlo. Vyšší tělesná hmotnost je spojená i s vyšší frekvencí touhy po jídle. Lidé s nadváhou hlásí častější touhu po vysoce chutných potravinách než lidé s hmotností považovanou za pro ně optimální. Udržování zdravé tělesné hmotnosti navíc snižuje riziko některých chronických onemocnění, zlepšuje vzhled/formu vašeho těla, prospívá vašemu duševnímu zdraví.

PLÁNOVÁNÍ STRAVY S PŘEDSTIHEM SE DÁ NAUČIT

Pokud se naučíte plánovat, alespoň den dopředu, co ten den budete jíst, kde, s kým, co si uvaříte, kde/jak se budete stravovat, je to skvělý základ změny vašeho trvalého životního stylu a hlavně úžasný bojovník proti náhlému, nezřízenému přejídání, když to na vás přijde. Jídlo vás nepřekvapí, nezaskočí. Dá se to naučit a budete to vy, kdo ovládá vaše jídlo, ne naopak.

Příště ještě probereme, jak pracovat s postupným snižováním frekvence jídel, které vám neprospívají (ať už jídla nezdravá, či kaloricky vysoce náročná). Zároveň si řekneme, jak to udělat, abyste se ničeho nemuseli vzdát natrvalo. 🙂

Přeji hodně štěstí ve zkoušení nových anti-stress technik. Začněte se hýčkat, pečovat o sebe. Vnímejte co jíte, vnímejte, co vám vaše tělo a mysl říká, vnímejte, co vám zdravé jídlo dává, vnímejte, co opravdu právě potřebujete. Nikdo jiný to za vás neudělá.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *